Wynik badania hormonów tarczycy do interpretacji

NA POCZATKU SIERPNIA MIALAM B. ZLE WYNIKI Z TARCZYCY: 95,18-TSH , T4-0,01 , T30,69 I ZACZELAM PRZYJMOWAC THYROID/ARMOUR/120MG 1 TABL. DZIENNIE POTEM 20.09 MOJE TSH-1,3 T4-0,73 T3-3,94 LEKARZ KAZAL PRZYJMOWAC POLOWE TEJ DAWKI PO MIESIACU TZN 18.10 TSH-39,85 T4-0,36 T3-3,29 A OD POCZATKU PRZYJMOWALAM ZELAZO BO BYL DUZY NIEDOBOR TERAZ JEST NADMIAR /206/ I JUZ NIE KAZAL PRZYJMOWAC PROSZE WYPOWIEDZIEC SIE NA TEMAT MOICH WYNIKOW Z TARCZYCY A OBECNIE ZNOWU KAZAL PRZYJMOWAC CALA TABLETKE CZY TO JEST OK

Pani wyniki jednoznacznie wskazują na niedoczynność tarczycy, którą należy leczyć podając hormony tarczycy. Najprawdopodobniej zmniejszenie dawki o połowę było zbyt duże, stąd takie wahania wyników. Najczęściej stosowanym lekiem jest syntetyczna L-tyroksyna (T4), a u Pani jest to lek naturalny (wyciąg z tarczycy wieprzowej) zawierającej oprócz T4 także T3, stąd może być tendencja do dość intensywnego hamowania TSH, które we wrześniu były u Pani już w graniach normy, przy jeszcze stosunkowo niskim FT4. Uważać też proszę na ewentualne objawy alergiczne (wysypki, duszność) lub kołatanie serca (w przypadku zbyt dużej dawki leku). Dawka 1 tabl. nie wydaje się u Pani zbyt duża. Należy pamiętać o regularnych kontrolach testów tarczycowych - TSH, najlepiej z FT4 i FT3 włącznie.