Wynik badania hormonów tarczycy u 17-latka

dzień dobry, syn ma 17 lat, miał robione badanie TSH i wyszło mu przekroczone 6,5 a norma była do 5 , następnie powtórzył badanie zrobił cały pakiet na tarczycę, przedstawiam wyniki i proszę o opinię: TSH - 4,702; FT3 - 3,61; FT4- 1,62; anty - TG przeciw tyreogl. - poniżej 15,0; anty-TPO - 36,0. Zgodnie z normami w tym laboratorium wyniki są w normie. Czy te wyniki badań mogą wskazywać na choroby tarczycy np. niedoczynność, dziękuję i proszę o pomoc

Dzień dobry,

Jeśli obecnie wyniki badań są w normie, to nie upoważnia nas to do postawienia rozpoznania niedoczynności tarczycy. Jednakże TSH u osób w wieku 17 lat powinno być niższe. Wcześniejszy epizod podwyższonego TSH mógł świadczyć np. o przejściowej subklinicznej niedoczynności tarczycy. Warto kontrolnie ocenić tarczyc tarczycę w usg i skonsultować się z lekarzem. Wiele zależy od obecności klinicznych objawów, a więc lekarz powinien porozmawiać z synem (wywiad lekarski) i dokładnie go zbadać.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz