Wynik badania kolonoskopii i polip w odbytnicy

W badaniu kolonoskopii w odbytnicy na 10 cm od brzegu odbytu polip 4 mm - usunięto.Poza tym w zakresie błony śluzowej zmian nie stwierdzono.Rozpoznanie:polip odbytnicy. Rozpoznanie histopatologiczne:Polipowato uformowany fragment błony śluzowej jelita grubego z ogniskami niewielkiego przewlekłego nacieku zapalnego. Pytanie:jak groźny to stan,jak należy dalej postępować (lat 65. O skierowanie na to badanie poprosiłam lek.I kontaktu w ramach profilaktyki).

Dr n. med. Wojciech Kawiorski

Szanowna Pani,
Proszę się nie martwić, polip został usunięty w całości,a rozpoznanie histologiczne jest typowe dla niegroźnej zmiany. Pani jelito jest zupełnie zdrowe. W takim przypadku wskazana kolonoskopia kontrolna za 5 lat.
Pozdrawiam, dr n.med.Wojciech Kawiorski, specjalista chirurg.

Witam!
Nie jest to stan groźny. Zmiana, którą usunięto nie jest zmianą złośliwą. Dalsze postępowanie zależne jest od wywiadu rodzinnego, czy występowały nowotwory przewody pokarmowego u krewnych. Pomocne może być badanie genetyczne. Jeżeli wszystko jest Ok, to badanie można kolonoskopowe powtórzyć po ok. 12 miesiącach. Po 6 miesiącach rektoskopię czyli badanie mniejsze, Pozdrawiam