Kobieta , 35 lat Kobieta 35lat, Łódź brałam steryd Metypred i Nasometin, po zakonczeniu leczenia z tygodnia na tydzien zle sie czulam wykonałam badanie kortyzolu i acth - Kortyzol 983nmol/l rano (171-536) ACTH 46,1 pg/ml (7,0-66,1) ,co z nich wynika??
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
 Lek. Tomasz Budlewski 79
Lek. Tomasz Budlewski Stażysta/Rezydent, Łódź
Edytuj odpowiedź

Nie napisała Pani kiedy dokonczyło się leczenie i co za za objawy. Zamiast oznaczać stężenia hormonów lepiej zrobić podstawowe badania: morfologia, kreatynina, elktrolity, glukoza, lipidogram czy nie doszło do pogorszenia tych parametrów w czasie kuracji (też nie wiem ile ona trwała i dlaczego brała Pani leki) bez podstawowcyh informacji nie jestem w stanie pomóc. Proszę udać się do lekarza.

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Sterydoterapia – Sterydy (steroidy) wykazują silne działanie przeciwzapalne. Dzięki temu używane są w leczeniu wielu poważnych chorób, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Kuracja sterydami powinna zawsze odbywać się na zalecenie i pod kontrolą lekarza. Ich przyjmowanie może bowiem wiązać się ze skutkami ubocznymi.
  • Badania hormonalne – Badanie poziomu hormonów płciowych wykonuje się u kobiet w sytuacji różnego rodzaju zaburzeń cyklu menstruacyjnego, a także w przypadku związanych z tym trudności z zajściem w ciążę.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Artykuły na ten temat
Normy laboratoryjne

ACTH - wskazania, przebieg badania, interpretacja wyników

ACTH, czyli adrenokortykotropina, jest to hormon wydzielany przez przedni płat przysadki mózgowej. Ilość wydzielanego ACTH pozostaje pod kontrolą podwzgórzowego hormonu zwanego kortykoliberyną (CRH). Z kolei ACTH kontroluje korę nadnerczy i stymuluje...

Normy laboratoryjne

Kortyzol - oznaczenia, normy, interpretacja

Kortyzol jest głównym przedstawicielem hormonów glikokortykosteroidowych wydzielanych przez warstwę pasmowatą i siatkowatą kory nadnerczy. Synteza kortyzolu i jego wydzielanie jest stymulowane przez ACTH (hormon adrenokortykotropowy) wydzielany przez...