Wynik badania krzywej cukrowej 56-latki do analizy

witam proszę o interpretacje wyniku krzywej cukrowej : glukoza na czczo 103.0 mg/dl glukoza 1h po obciążeniu 140.0 mg/dl , glukoza 2h po obciążeniu 130 mg /dl

Dzień dobry,

Ma Pani nieprawidłową glikemię na czczo - będącą stanem przedcukrzycowym. Glikemie po obciążeniu glukozą są prawidłowe. Nieco podwyższony cukier na czczo jest dla Pani sygnałem do zmiany trybu życia. Warto zadbać o prawidłową masę ciała, być aktywną fizycznie oraz zdrowo się odżywiać. Dzięki takiemu postępowaniu może Pani uniknąć rozwoju cukrzycy w przyszłości.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Witam

Glukoza na czczo jest nieznacznie podwyższona - 103mg% (a powinna być poniżej 100mg%).
Natomiast po 2 godz., po obciążeniu, poziom jest prawidłowy- 130mg%.

Norma jest do 139mg%.

Wartości 140 - 199 mg% wskazywałyby na zaburzenia tolerancji glukozy.

A wynik 200mg% lub więcej, potwierdziłby rozpoznanie cukrzycy.

Oznaczanie glukozy po godzinie nie ma żadnego znaczenia w tym teście.

Jedyne do czego można mieć zastrzeżenia to ta nieznacznie podwyższona glukoza na czczo.
Trzeba sprawdzić czy nie jest to jeden ze stanów przedcukrzycowych tzw. IFG, czyli nieprawidłowa glikemia na czczo.

Pozdrawiam.

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.