Wynik badania moczu 5-latka

Wyniki badania 5-letniego dziecka.zdrowego. barwa-słomkowa,odczyn-kwaśny,bialko-ujemny,glukoza-ujemny,nabłonki-pojedyńcze,moczany bezpostaciowe-b.liczne,przejrzystość-lekko mętny,azotyny-ujemny.czy wynik jest prawidłowy?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Badanie nie wskazuje na istotną patologię. Moczany bezpostaciowe mogą tworzyć się w moczu u osób zdrowych. Związki te powstają często w moczu, który przed wykonaniem badania przechowywany był w lodówce. Zatem, wynik badania moczu, w którym nie stwierdza się nieprawidłowości, a w osadzie moczu obecne są jedynie moczany bezpostaciowe nie przemawia za chorobą nerek. W przypadku, gdy u dziecka wysunięto wcześniej podejrzenie choroby nerek wynik badania moczu należy jednak przedstawić lekarzowi prowadzącemu, który oceni, czy opisywane zmiany mają istotne znaczenie diagnostyczne.