Wynik badania MR głowy u 34-latka

MR głowy Szer. przestrzeni podpajęczynówkowych w normie wiekowej. W linii środkowej mała torbiel szyszynki szer 3mm wys 3mm wymiar a-p 4,5mm. Torbiel nie uciska blaszki czworaczej, wodociąg mózgu drożny. Pod- i nadnamiotowo nie stwierdza się obszarów niedokrwiennych ani wewnątrzczasz. procesu rozrostowego. W istocie białej obu płatów ciemieniowych odcinkowo nieznacznie szersze przestrzenie okołonaczyniowe. Virhova - jedna z przestrzeni znacznie poszerzona szer swiatla do mm. Po polsku proszę.

Witam serdecznie. Jeśli chodzi o poszerzenie przestrzeni okołonaczyniowych Virchowa to są one zwykle wynikiem zmian w drobnych naczyniach i w otaczającej je tkance mózgowej, mogą pojawiać się z wiekiem i nie stanowią poważnej patologii. Najważniejszą patologią jest oczywiście torbiel szyszynki. Jest to często przypadkowe znalezisko na tomografii komputerowej lub rezonansie głowy, wykonywanym z innych powodów. Duża część z nich w ogóle nie daje żadnych objawów fizykalnych, u innych mogą być odpowiedzialne za bóle głowy, ograniczenie pola widzenia oraz w skrajnych przypadkach wodogłowie. Leczenie chirurgiczne wdraża się tylko wtedy, kiedy powiększająca się torbiel uciskając na sąsiadujące struktury prowadzi do zaburzenia krążenia płynu mózgowo-rdzeniowego, a w konsekwencji do wodogłowia. W większości przypadków pozostają one jednak stałej wielkości. Obserwacja, czy torbiel powiększa się może być wskazana, gdy jej średnica przekracza 10-12 mm, ale ostateczna decyzja zawsze należy do lekarza prowadzącego.