Wynik badania MR kręgosłupa 47-letniej osoby do analizy

MR kręgosłupa lędź.Na poziomieL3L4 centralno prawostronna protruzja tarczy m/kręgowej 5mm z uciskiem worka oponowego i konfliktem tarczowo korzeniowym w prawym zachyłku kanału kręgowego.Na poziomie L4L5 centralna,szerokopodstawna protruzja tarczy m/kręgowej 4mm z uciskiem worka oponowego i konfliktem tarczowo korzeniowym obustronnym sródkanałowo.Na poziomie L5S1 centralno prawostronna protruzja tarczy m/kręgowej 4mm z konfliktem tarczowo korzeniowym w prawym zachyłku kanału kręgowego.

Aleksander Ropielewski

Opis sytuacji, w której z powodu protruzji krążków międzykręgowych uciskane są korzenie nerwowe. Taka sytuacja może odpowiadać za silne dolegliwości bólowe oraz zaburzenia czucia i ruch kończyn dolnych i kontrolą zwieraczy. W zależności od stanu klinicznego wskazane leczenie zachowawcze (fizjoterapia) lub operacyjne.