WYNIK BADANIA MR MÓZGU

Witam, właśnie zrobiłam sobie badanie MR mózgu (z powodu bóli głowy od jakiegoś czasu), na wizytę u neurologa muszę czekać ponad dwa tygodnie, a bardzo się denerwuję, czy mógłby mi ktoś pomóc i wytłumaczyć znaczenie opisu tego badania? Badanie MRI głowy wykonane w sekwencji SE i FLAIR, obrazy T1 i T2-zależne uwidoczniło dwa drobne podkorowe ogniska hyperintensywne w T2 i Flair w okolicach czołowych, prawdopodobnie o charakterze zmian naczyniopodobnych... Bardzo proszę o wyjaśnienie, z góry dziękuję. Klaudia
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

W przytoczonym przez Panią opisie badania rezonansu magnetycznego mózgu nie uwidoczniono istotnych odchyleń od normy, ani żadnych groźnych przyczyn występowania u Pani bólów głowy. Opisano dwa drobne ogniska o charakterze prawdopodobnie naczyniopochodnym, które są niewielką i dość często występującą nieprawidłowością, wynikającą ze stopniowo narastającej wraz z upływem czasu miażdżycy w naczyniach mózgowych. Aby zmniejszyć ryzyko powstawania kolejnych tego typu ognisk, należy dbać o utrzymanie prawidłowych wartości ciśnienia tętniczego, cukru i cholesterolu we krwi oraz prowadzić higieniczny tryb życia (odpowiednio dobrany wysiłek fizyczny, zakaz palenia papierosów).