Wynik badania MR przysadki mózgowej i widoczna zmiana

Witam, W MR przysadki mózgowej, w przednim płacie czołowym po stronie lewej wyszła widoczna zmiana 3.5 x 4.5 mm. Zmiana nie wykazuje cech torbieli,pierścieniowatemu wzmocnieniu. Moje pytanie brzmi- jak może pomóc mi endokrynolog, gdyż dostałam skierowanie do endokrynologa? Żaden lekarz nie potrafi stwierdzić, co to za zmiana, więc co może endokrynolog? Renata

Jeśli zmiana została opisana w obrębie przysadki, to należy sprawdzić, czy nie wykazuje ona czynności hormonalnej, dlatego należy oznaczyć wszystkie hormony przysadki. Od wyniki uzależnione będzie dalsze postępowanie. Jeżeli zmiana będzie hormonalnie czynna konieczne będzie postępowanie chirurgiczne - usunięcie zmiany przez zatokę klinową (dostęp przez nos). Jeśli zmiana wydzielałby jednie prolaktynę, wówczas można rozpocząć leczenie lekami doustnymi, które powinny doprowadzić do jej zmniejszenia się. Wizyta u endokrynologa w Pani przypadku jest jak najbardziej wskazana.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz