Zapytaj lekarza

1 , 0 1 6 , 7 4 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wynik badania p/c p. deaminowanej gliadynie (DGP)

Dzień dobry.Chciałabym się dowiedzieć, co oznacza wynik badania p/c. p.deaminowanej gliadynie (DGP) IgA met.ELISA: 37, gdy wszystkie inne przeciwciała (p.endomysium,retikulinie, i gliadynie IgA IgG (łącznie), transglutaminazie tkankowej (Iga IgG), DGP (IgG) są ujemne przy objawach:jelito drażliwe,swędząca wysypka na twarzy pojawiająca się po zjedzeniu pokarmów zawierających gluten,kawę,pomidory,cukinię,ziemniaki po ok.12 godzinach.Badania w kierunku alergii ujemne.Agnieszka Michalska
KOBIETA, 40 LAT ponad rok temu

Dzień dobry,

Podwyższone miano tych przeciwciał może tłumaczyć Pani objawy.. Pomimo ujemnych pozostałych przeciwciał proponuję wykluczenie z diety glutenu. Objawy powinny ustąpić, Jednym z dokładniejszych badań jest biopsja jelita cienkiego, ale jest to niestety badanie "inwazyjne". Przeciwciała p. deaminowanej gliadynie uznaje się obecnie za mające szczególnie wysoką wartość diagnostyczną w celiakii. Warto wiedzieć że brak pozostałych przeciwciał we krwi nie wyklucza celiakii, zwłaszcza u osób dorosłych i u bardzo małych dzieci. Dlaczego? Ponieważ część chorych nie wytwarza w ogóle przeciwciał, co więcej – obecność przeciwciał w surowicy krwi nie zawsze oznacza zmiany w jelicie cienkim upoważniające do rozpoznania choroby. Dlatego do pełnego rozpoznania konieczne jest wykonanie biopsji jelita cienkiego.Jeśli się Pani obawia tego badania, proszę zacząć od restrykcyjnej diety bezglutenowej.

Pozdrawiam serdecznie

dr n. med. Marek Derkacz

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog. Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy