Wynik badania płuc i zgrubienie opłucnej

opis badania : w polu górnym prawym widoczne dwa przejaśnienia o średnicy 1.5 cm x 1.0 cm oraz 3.0cm x3.0 cm, w lewym szczycie stwierdza się zgrubienia opłucnej oraz drobne przejaśnienie.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Badanie radiologiczne jest podstawową obrazową metodą diagnostyczną w rozpoznawaniu i ocenie dynamiki chorób płuc. Przebieg kliniczny i obraz radiologiczny cechuje duża wielopostaciowość, co utrudnia rozpoznanie i jednoznaczne określenie postaci konkretnej choroby. Pojawienie się przejaśnienia jest wyrazem rozpadu tkanki płucnej i może sugerować gruźlicę płuc. Warto jednak pamiętać, że podobne zmiany mogą występować w rozedmie, pylicy oraz niedodmie. Dodatkowo ważne jest by interpretować wynik badania w odniesieniu do Pana stanu klinicznego. Proszę zgłosić się do pulmonologa.