Wynik badania poziomu hormonów i nieregularne miesiączki u 33-latki

kobieta, 33 lata. Nieregularne miesiączki (obecnie co 1,5-2 miesiące, ale rzadko bywa też częściej - plamienia), kilkudniowe. B. bolesne (omdlenia, poty, duże dawki leków nie zawsze pomagają). USG przezpochwowe ok, tylko kilka pęcherzyków na jajniku jest podobno. Hormony w 38 dniu cyklu: progesteron 37,9 nmol/L, DHEAs 6,72 umol/l, prolaktyna (godz. 16:00,pół h po lekkim posiłku, stresujący dzień): 18,2 ng/ml, prolaktyna 1 h po MTC 285 ng/ml. Co mi jest?

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Poziom progesteronu jest podwyższony. Wyniki badań wskazują także na hiperprolaktynemię czynnościową. Wskazana jest wizyta u lekarza.