Wynik badania poziomu kortyzolu u 23-letniej osoby

witam, Miałam ostatnio robione badanie kortyzolu i mój wynik to 18,04 nmol/l o godz. 7.00 nirma (171-596nmol/l) czy moj wynik jest dobry ?

Dzień dobry,

Czy przypadkiem nie pomyliła Pani jednostek? Jeśli ma Pani tak niski kortyzol rano, to świadczy to o niedoczynności kory nadnerczy pierwotnej lub wtórnej. Jest jeszcze jedna opcja - czy przypadkiem nie zażyła Pani w poprzedniej dobie przed badaniem 1 mg Dexamethazonu? Jeśli tak, to prawidłowo Pani "zahamowała" w teście z 1 mg Dexamethazonu. Jeśli nie, to niezwłocznie powinna zgłosić się Pani do szpitala celem dalszej diagnostyki i suplementacji hydrocortizonem.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz