Wynik badania poziomu TSH a USG

Rok temu TSH 3.000 mlU/l FT3 2.96 pg/ml T4F 1.15 ng/dl W lipcu tego roku TSH 5,55 mlU/l zalecono tabletki EUTHYRON 50 Dziś wyniki -Tyreotropina (TSH) trzeciej generacji (L69) 1,78 ulU/ml P/c przeciw peroksydazie tarczycowej (ATPO) (O09) 122 U/ML USG tarczycy rok temu Płat prawy 16x12x43 Echogenność: jednorodny Płat lewy 13x11x33 Echogenność : jednorodny W lipcu tego roku Płat prawy 17x15x45 Echogenność :niejednorodna, nieco obniżona Płat lewy 15x16x43 Proszę o interpretację wyników.

Szanowna Pani,

Wyniki badań świadczą o autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy, w Pani przypadku jest to choroba Hashimoto. Choroba ta jest bardzo częstą przyczyną niedoczynności tarczycy u kobiet, ale da się z nią żyć. TSH ma Pani prawidłowe, podwyższone miano przeciwciał świadczy o procesie autoimmunologicznym. Niejednorodna echogeniczność wynika z obecności nacieków z limfocytów w tarczycy i jest to typowe w tej chorobie. Proszę zbyt mocno się nie stresować, szkoda zdrowia. Z tą chorobą da się żyć, trzeba tylko być pod kontrolą dobrego lekarza, który dobrze dobierze Pani leki i zmieni dawkowanie w razie potrzeby. W chwili obecnej ma Pani dobrze dobraną dawkę leku. Proszę wykonać kontrolne TSH za ok. 3 miesiące, a jeśli będzie prawidłowe, to kolejne badania za 6 miesięcy lub wcześniej w razie wystąpienia pogorszenia samopoczucia. Życzę dużo zdrowia.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz