Wynik badania przeciwciał ANA 26-letniej osoby do analizy

P ciała p.jądrowe(ANA) IMMUNOBLOT ANA 3 Immunoblot NEGATYWNY Metodą immunofluorescencji pośredniej (IIF) z użyciem substratów komórek HEp-2 i wątroby małpy, w klasie IgG STWIERDZONO obecność przeciwciał przeciwjądrowych o typie świecenia ziarnistym, w mianie 1:640. Metodą IMMUNOBLOT ANA powyższych przeciwciał NIE ZIDENTYFIKOWANO jako: nRNP, Sm, SS-A, Ro-52, SS-B, Scl-70, PM-Scl, Jo-1, CENP B, PCNA, dsDNA, przeciw nukleosomom, przeciw histonom, przeciw rybosomalnemu białku P, AMA M2 czy to źle?

Aleksander Ropielewski

Należy oceniać wyniki wraz z obrazem klinicznym. ANA w mianie 1:640 sugerują obecność choroby autoimmunologicznej jednak pozostałe, bardziej szczegółowe przeciwciała tego nie potwierdzają, dlatego bez obrazu klinicznego nie jestem w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi.