Wynik badania rezonansu magnetycznego głowy osoby starszej

Witam, mam pytanie dotyczące starszej osoby. W wynikach badania rezonansu magnetycznego głowy uwidoczniły się liczne niewielkie ogniska hiperintensywne w T2W i Flair zlokalizowane w istocie białej półkul mózgu, prawdopodobnie o charakterze naczyniopochodnym. Stan po operacji wodniaka nad lewą półkulą mózgu. Co to może oznaczać ? Z poważaniem

Opisywane w badaniu MRI głowy ogniska naczyniopochodne to najprawdopodobniej zmiany o charakterze niewielkich, niemych klinicznie zmian mikroudarowych (czasami mogą one w sumie dawać tzw. chorobę drobnych naczyń jeżeli są rzeczywiście liczne, a w konsekwencji ewentualnie zaburzenia poznawcze). Jeżeli jest ich dużo, wskazana jest przede wszystkim ocena pod kątem profilaktyki wtórnej (ocena czy pacjentka choruje na schorzenia takie jak np. nadciśnienie, migotanie przedsionków, inne arytmie, cukrzyca, zaburzenia gospodarki cholesterolu - one najczęściej jeśli są nie do końca właściwie kontrolowane/leczone mogą w konsekwencji powodować opisywane w MRI zmiany.