Wynik badania scyntygrafii kości

Moja mama jest już 2 lata po operacji wycięcia części piersi oraz węzłów chłonnych. Ostatnio była na badaniu scyntygraficznym kości, a to jej wynik: W obrazie scyntygraficznym kośćca uwidoczniono niejednorodne wysycenie kręgosłupa, zwłaszcza odcinka szyjnego - w pierwszej kolejności zmiany zwyrodnieniowe. Ponadto uwidoczniono pojedyncze ognisko wyraźnie podwyższonego gromadzenia znacznika na pograniczu gałęzi górnej prawej kości łonowej i panewki prawego stawu biodrowego. Co to oznacza?

Witam.

Badanie scyntygraficzne kości jest czułe ale za to mało swoiste.
Opisywane zmiany mogą być różnego pochodzenia.

Moim zdaniem w pierwszej kolejności należy rozważyć wykonanie celowanych badań RTG na "podejrzane" obszary uwidocznione w scyntygrafii, czyli:
- RTG kręgosłupa szyjnego w 2 projekcjach oraz
- RTG kości łonowych/stawów biodrowych również w 2 projekcjach.
Powinno to pomóc w określeniu charakteru zmian (zwyrodnienie, meta (ognisko przerzutowe) i in.).

W razie niejasnego wyniku można też wykonać inne badania obrazowe np. TK.
Chodzi przede wszystkim o potwierdzenie lub wykluczenie zmian przerzutowych.
Niepokoi mnie zwłaszcza ta zmiana na pograniczu kości łonowej i stawu biodrowego.

pozdrawiam.
wizytylekarskie.org