Wynik badania tarczycy i hormonów tarczycy

Proszę o interpretację wyników badań: FT4 15,3 ; FT3 4,09 ; PEROKSYDAZA TARCZYCOWA 6,6 ; TYREOGLOBULINA 11,31 ; TSH 1,41 ; USG: PŁAT PRAWY wym 68X20X17mm obj 12,0cm3 ; płat lewy wym 53x17x17mm obj 8,0cm3 ; węzina wym 20x16x3mm obj 0,5cm3 ; szerokość tchawicy 13mm ; tarczyca powiększona o obj 20,5cm3 o prawidłowej echostrukturze, bez widocznych zmian ogniskowych. węzły chłonne szyi niepowiększone.

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, przy ocenie funkcji tarczycy zakresy referencyjne wyników laboratoryjnych zależą od laboratorium, w którym są wykonywane, dotyczy to szczególnie przeciwciał przeciw tyreoperoksydazie ( norma jest określana dla konkretnego oznaczenia). Jeśli wziąć pod uwagę ogólnie przyjęte normy,Pani tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Jednakże, badanie USG wskazuje, że mimo prawidłowej funkcji, tarczyca jest powiększona. Najprawdopodobniej ma Pani wole proste, które należy kontrolować co 6-12 miesięcy u endokrynologa, za pomocą oznaczeń stężeń hormonów tarczycy i USG.