Wynik badania TK głowy 11letniej dziewczynki.

Mam pytanie: moja córka -11 lat - dostała skierowanie na badanie TK głowy. Na wyniku pisze - "cechy dyskretnego zaniku płatów skroniowych obustronnie". Co to znaczy, bo się ogromnie martwie, a wizytę u neurologa mam dopiero za 3 tyg. wyznaczoną. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam gorąco.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Niestety, nie podała Pani żadnych dodatkowych danych: z jakiego powodu było zlecone badanie tomografii, jakie objawy neurologiczne prezentuje dziecko, czy są jakieś zaburzenia zachowania? Bez tych informacji nie jest możliwe prawidłowe zinterpretowanie, czy ten dyskretny zanik płatów skroniowych (trudno to też ocenić, nie mając wglądu  w samo badanie), rzeczywiście coś oznacza, czy to po prostu taka odmiana anatomiczna.

W związku z powyższym - należy niestety uzbroić się w cierpliwość i doczekać do wizyty kontrolnej. Neurolog zlecający badanie posiada wszystkie potrzebne informacje do interpretacji badania, ponadto ma również informacje czy są jakieś odchylenia w badaniu neurologicznym. Jeżeli Pani córka nie ma żadnych niepokojących objawów, sam wynik nie wymaga bardzo pilnej konsultacji, dlatego 3 tygodnie nie powinny nic zmienić.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o badaniach obrazowych.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!