Wynik badania TSH u 19-latki

Witam. Mam 19 lat i mój wynik TSH 3-cia generacja to 4,047 .. czy jest on prawidłowy? Dodam,że czasami mam mdłości,szczególnie przy upałach czy wysiłku ale raz miałam od tak po prostu .Miewam też czasem zawroty głowy... ma to jakiś związek z tarczycą? I czy ten wynik ma wpływ na planowaną ciążę? w rodzinie też kuzynka w moim wieku ma TSH w okolicach 7 i mnóstwo leków bierze.. jaka wgl jest norma w tym wieku?

Dzień dobry,

Średnie stężenie TSH w Pani grupie wiekowej wynosi ok. 1,5. Jeśli planuje Pani ciążę, to należy zastosować L-tyorksynę (np. Euthyrox, Letrox), celem obniżenia zalecanych wartości TSH dla kobiet planujących ciążę, które wynoszą < 2,5. Pani objawy nie muszą mieć związku z tarczycą, nie są to typowe objawy sugerujące tkankowy niedobór hormonów. Może Pani oznaczyć sobie fT ifT4 , aby ocenić jakie jest stężenie wolnych hormonów. Warto z wynikami udać się do endokrynologa, który po zbadaniu Pani i zebraniu dokładnego wywiadu zaleci w razie potrzeby niezbędne leczenie.

Pozdrawiam serdecznie

Marek Derkacz