Wynik badania USG Doppler a konieczność operacji

Witam. Jestem kobietą i mam 25 lat. Wynik badania USG Doppler: po lewej stronie żyła odpiszczelowa drożna, nieposzerzona, bez skrzeplin, na całym przebiegu niewydolna. Czy konieczna jest operacja? Mój tata miał usuwaną tą samą żyłę, w tym samym miejscu wyrosła nowa, obecnie leczy ranę na podudziu tej nogi. Dodam że noga boli mnie codziennie i pojawił się koło kostki u mnie rumień. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie, operujemy lub wykonujemy leczenie wewnątrzżylne (laser, RF, para wodna) jeżeli są dolegliwości. Niestety rodzinne występowanie żylaków jest częste. Usunięcie żyły zapobiegnie w przyszłości powstawaniu owrzodzeń żylnych na podudziu. Zamiast zabiegu można stosować pończochy II stopnia kompresji w czasie dziennej aktywności - zatrzyma rozwój choroby. Tabletki "na żylaki" nie istnieją. Sugeruję laser - EVLT. Pozdrawiam, dr n. med. Łukasz Szczygieł, spec. angiolog

W leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej ma Pani do wyboru klasyczną operację (refundowaną przez NFZ), metody małoinwazyjne (laser, para wodna, skleroterapia) lub noszenie do końca życia wyrobów uciskowych II klasy ucisku. Zaznaczam, e kompresjoterapia nie zlikwiduje już istniejących żylaków, zahamuje jedynie postęp przewlekłej niewydolności żylnej. Osobiście u młodej kobiety, aktywnej zawodowo, planującej ciąże polecam postępowanie zabiegowe.