Wynik badania USG Doppler a konieczność operacji
Witam. Jestem kobietą i mam 25 lat. Wynik badania USG Doppler: po lewej stronie żyła odpiszczelowa drożna, nieposzerzona, bez skrzeplin, na całym przebiegu niewydolna. Czy konieczna jest operacja? Mój tata miał usuwaną tą samą żyłę, w tym samym miejscu wyrosła nowa, obecnie leczy ranę na podudziu tej nogi. Dodam że noga boli mnie codziennie i pojawił się koło kostki u mnie rumień. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu
Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?
Witam serdecznie, operujemy lub wykonujemy leczenie wewnątrzżylne (laser, RF, para wodna) jeżeli są dolegliwości. Niestety rodzinne występowanie żylaków jest częste. Usunięcie żyły zapobiegnie w przyszłości powstawaniu owrzodzeń żylnych na podudziu. Zamiast zabiegu można stosować pończochy II stopnia kompresji w czasie dziennej aktywności - zatrzyma rozwój choroby. Tabletki "na żylaki" nie istnieją. Sugeruję laser - EVLT. Pozdrawiam, dr n. med. Łukasz Szczygieł, spec. angiolog
W leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej ma Pani do wyboru klasyczną operację (refundowaną przez NFZ), metody małoinwazyjne (laser, para wodna, skleroterapia) lub noszenie do końca życia wyrobów uciskowych II klasy ucisku. Zaznaczam, e kompresjoterapia nie zlikwiduje już istniejących żylaków, zahamuje jedynie postęp przewlekłej niewydolności żylnej. Osobiście u młodej kobiety, aktywnej zawodowo, planującej ciąże polecam postępowanie zabiegowe.