Wynik badania USG tarczycy 44-latki do analizy

Witam odebrałam wynik z USG tarczycy; Gruczoł tarczowy niepowiększony, normoechogeniczny, z obecnością guzków izoechogenicznych z cechami zwyrodnienia torbielowatego o wymiarach : w PL 4,3mm x 4,2 mm PP 6,2mm x 6,9mm .Płat lewy: o wymiarach 40mm x 14mm x 16mm Płat prawy: o wymiarach 38mm x 17mm x 14mm. Wymiar strzałkowy cieśni: 3,8mm. TSH 3,090 FT3 3,54 FT4 1,26. Bardzo Pana Doktora proszę o interpretację moich wyników. Dodam,że jestem 44 letnią kobietą po menopauzie. Dziękuję

Dzień dobry,

Guzki izoechogeniczne wiążą się z niewielkim ryzykiem występowania zmian podejrzanych onkologicznie. Najbardziej "niepokojące" są opisywane w usg zmiany hipoechogeniczne, aczkolwiek statystycznie , jedynie 1 na 20 jest zmianą nowotworową. Z całą pewnością oceniając zmianę w usg należy brać również pod uwagę cechy (poza jej wielkością), które mogą budzić niepokój diagnostyczny i wymagać np. wykonania biopsji. Należą do nich np. mikrozwapnienia, nieregularne granice zmiany, itd. Zmiany w Pani tarczycy są niewielkie. Proszę za ok. 3-6 miesięcy powtórzyć usg tarczycy. Jeżeli zmiany zaczną się powiększać, lekarz prowadzący podejmie decyzję o ewentualnym wykonaniu biopsji. Jeśli ich wymiary będą na podobnym poziomie, powinna Pani je co jakiś czas kontrolować w usg - wykonywanym co 6-12 miesięcy. Hormonalnie - stan eutyreozy , czyli wyrównania hormonalnego.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz