Wynik badania USG tarczycy 52-letniej osoby do analizy

Czy mam się martwić?To mój opis badania USG tarczycy: umiarkowanie niejednorodna echostruktura miąższu tarczycy, o nieznacznie nierównomiernie obniżonej echogeniczności i cechach umiarkowanie obniżonego przepływu naczyniowego, z drobnymi, pojedynczymi echami podścieliska łącznotkankowego z heteroechogenicznymi zmianami ogniskowymi w obrębie prawego płata o wymiarach: 18x14x28mm, w obrębie lewego płata o wymiarach:7x8mm. Tarczyca dwupłatowa z zachowaną cieśnią o średnicy 2mm.

Dzień dobry,

Według zaleceń endokrynologicznych każda zmiana ogniskowa w tarczycy o wymiarach powyżej 10 mm powinna zostać poddana ocenie w biopsji, choć w praktyce różnie z tym bywa, ale w Pani przypadku zaleciłbym wykonanie BACC. Najlepiej wcześniej osobiście rzucić okiem na usg...Obniżona echogeniczność może sugerować stan zapalny tarczycy. Proszę na wszelki wypadek przesiewowo oznaczyć sobie stężenie TSH we krwi (rano na czczo, bez leków). Jeśli wyjdzie nieprawidłowe, to wskazana jest bardziej szczegółowo ocena.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n.med. Marek Derkacz