Wynik badania VNG błędnika do analizy

Witam,Miałam wykonywane badania VNG błędnika, opis badania to: w próbach kalorycznych błędnik lewy odpowiada na bodźce słabiej. Jednostronne osłabienie 17,5 % P, przewaga kierunku 1,59 P. Lekarz przepisał mi Polvertic 24mg, przyjmować 2 razy dziennie po 1 tabletce. Tutaj zaczynają się moje obawy, po pierwszy czy składnik tego leki jest uczulający, może wywołać wstrząs anafilaktyczny, boje się przyjmować ten lek na skutki uboczne ale te ciężkie jakie jest prawdopodobieństwo ich wystąpienia?

Piotr Jurczyk

Reakcje alergiczne różnego rodzaju, aż do najcięższej, czyli wstrząsu anafilaktycznego może spowodować teoretycznie każda substancja obca wprowadzana do organizmu. Rzeczywiście, istnieją doniesienia o reakcjach alergicznych w czasie stosowania preparatów betahistyny, natomiast są to głównie objawy łagodne (zmiany skórne, świąd) spowodowane podobieństwem tej substancji do histaminy - głównego przekaźnika reakcji alergicznej. Częstość takich powikłań producent ocenił na nie większą, niż 1/10000 pacjentów. Oczywiście prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji niepożądanej będzie zwiększone u pacjentów predysponowanych do reakcji alergicznych, cierpiących na inne choroby o tym podłożu (np. tzw. katar sienny, astmę oskrzelową, pokrzywkę, alergię pokarmową itd.). Należy również pamiętać, że nie jest to stricte reakcja alergiczna, ale idiosynkrazja, co oznacza, że może wystąpić już po pierwszym przyjęciu leku. W razie zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy odstawić lek i, jeśli są niepokojące, skontaktować się z lekarzem (może to być lekarz POZ).