Wynik badania żołądka i jelit

Proszę o interpretację wyników siostry lat 29. W części zstępująca zwraca uwagę powiększona brodawka Vatera oraz obecność polipa lub brodawki dodatkowej. Opuszka dwunastnicy kształtna, niezmienna. Odźwiernik o prawidłowej czynności perystaltycznej. W antrum dość liczne, duże nadżerki kompletne – pobrano wycinki. Około kąta żołądka, trzon żołądka, ok. podwpustowa, dno, wpust i przełyk bez zmian. Test ureazowy dodatni. Siostra od kilkunastu lat leczy się na padaczkę. Co z tą brodawką.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Opis badania wskazuje na przewlekłe zapalenia błony śluzowej żołądka z cechami infekcji Helicobacter Pyrolii. Dodatkowo uwidoczniono zmianę w początkowej części dwunastnicy, która może odpowiadać zapaleniu brodawki Vatera czyli struktury anatomicznej występującej w dwunastnicy. Należałoby włączyć leki typu inhibitorów pompy protonowej zmniejszającej wydzielanie kwasu solnego przez żołądek oraz wprowadzić dietę przeciwrządową. Za około 2-3 miesiące po leczeniu wykonać kontrolną gastroskopię.