Wynik badania żylaków i POChP

W dn.2015-01-09 przeszedłem badania żylaków przy pomocy aparatu ACUSON-SIEMENS CV70. Wniosek:Prawa żyła odpiszczelowa o niewydolnym ujściu,pień poszerzony niewydolny z refluksem III stopnia.Zalecono pończochy I stopień,(140DEN),Cyclo 4 Dios 1-2tabl./d.Do rozważenia leczenie endowaskularne ablacja laserowa prawej żyły odpiszczelowej. Pytanie Czy operacja jest juz konieczna ew.wystarczą pończochy? Mam zaawansowaną chorobę POHP i 75 lat. Pozostaję z szacunkiem Mieczysław P.

Opcją jest noszenie pończoch II klasy ucisku do końca życia (na cały dzień, ściągać na noc). Prawidłowo stosowana kompresjoterapia zahamuje postęp przewlekłej niewydolności żylnej, jednak nie zlikwiduje już powstałych żylaków. Ze względu na poważne obciążenie internistyczne zalecono Panu małoinwazyjną metodę usunięcia niewydolnej żyły, niestety nie podlegającej refundacji przez NFZ. Do Pana należy decyzja, czy poddać się zabiegowi, czy cały czas stosować wyroby uciskowe.