Wynik biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej

Mam 32 lata. Bardzo proszę o interpretację mojego wyniku. Rozpoznanie: Polimorficzne komórki pęcherzykowate tarczycy z cechami przemiany onkocytarnej rozproszone, w grupach i płatach, nieliczne limfocyty oraz skąpy koloid. Konieczne badania immunologiczne w kierunku przewlekłego zapalenia tarczycy. Z góry dziękuję.
32 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wynik badania oznacza, że przyczyną choroby tarczycy nie jest nowotwór złośliwy. Nie jest nią również dość popularne wole guzowate koloidowe.

Powodem zaburzeń jest najprawdopodobniej przewlekłe zapalenie tarczycy. Niestety za pomocą biopsji cienkoigłowej nie da się ustalić konkretnego typu zapalenia. Dlatego lekarz przeprowadzający badanie zasugerował konieczność wykonania badań immunologicznych.

Najczęściej przewlekłe zapalenie tarczycy powstaje na podłożu choroby Hashimoto. Trzeba jednk brać pod uwagę również rzadsze jednostki chorobowe.

Aby postawić konkretną diagnozę, wynik badania histopatologicznego należy zestawić z obrazem klinicznym oraz pozostałymi badaniami laboratoryjnymi i obrazowymi. W tym celu należy się udać do lekarza endokrynologa.