Wynik biopsji gruboigłowej

Wczoraj skończyłam 36 lat, dzisiaj odebrałam wyniki biopsji gruboigłowej piersi. Carcinoma ductale G-2 invasivum (E-cadherin +), B5 ER (-) total score 0/8 negative, PgR (-) total score 0/8 negative, HER-2 (3+) dodatni, pięć wałeczków od 3 mm do 9 mm, guz prawej piersi na godz. 8, wielkość 15 na 11 mm, wg USG - BIRADS 4b. Nie znam wyników biopsji cienkoigłowej węzłów chłonnych, są u lekarza prowadzącego. Guz wykryty USG 1 marca tego roku. Wiem o jednym usunięciu guza u siostry ojca, ale nie znam szczegółów. W poniedziałek chcę dostać się do lekarza, ale te dwa dni to dla mnie wieczność. Do tej pory jakoś się trzymałam i starałam myśleć pozytywnie, ale teraz bardzo się boję, że to najgorsze. Mam dwoje małych dzieci. Jestem przerażona tym, co może być. Nie utraty piersi boję się najbardziej, ale tego, że nie zdążę wychować moich dzieci...

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Przepraszam za opóźnienie w odpowiedzi. Wyniki biopsji wskazują na nowotwór złośliwy o średnim stopniu złośliwości, o wysokiej ekspresji receptora HER-2. Konieczne będzie leczenie - tj. zabieg operacyjny (odjęcie piersi). W związku z Pani młodym wiekiem, obecnością receptora HER-2 (co zwiększa ryzyko przerzutów) konieczna będzie zapewne chemioterapia po operacji.

Rokowanie jak w każdej chorobie nowotworowej jest poważne. Nie można się jednak poddawać, bo w każdym, nawet najbardziej zaawansowanym nowotworze, istnieje szansa na długoletnie przeżycie. Zapewne w tej chwili jest to dla Pani szok, niemniej bardzo ważne jest, aby uwierzyć w to, że może być dobrze. Metody leczenia są teraz na bardzo wysokim poziomie i udaje się wyleczyć o wiele więcej nowotworów niż kilka lat temu.

Więcej o procesie leczenia i samym nowotworze piersi znajdzie Pani na naszym stronach w dziale "Warto wiedzieć". Jeżeli pomoże to Pani, proszę do nas pisać, na pewno uzyska Pani wsparcie na kolejnych etapach leczenia.

Pozdrawiam serdecznie