Wynik biopsji: gruczolakowłókniak. Co teraz?

Witam! 3 tygodnie temu miałam biopsję lewej piersi. Zmiana - 12x6 mm - policykliczny hypoechogenny twór. Wynik - gruczolakowłókniak. Wizytę u lekarza mam dopiero za kilka dni. Mam pytanie: co się z tym robi? Leczy farmakologicznie czy usuwa operacyjnie? Jestem umówiona na wizytę do ginekologa. Może umówić się do onkologa? Proszę o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Gruczolakowłókniak jest nowotworem łagodnym, występującym najczęściej u młodych kobiet. W przypadku zmiany wyczuwalnej w badaniu, zawsze jest wskazanie do usunięcia operacyjnego samej zmiany - z oszczędzeniem piersi. Można odstąpić od usunięcia guzka, gdy jest on niewyczuwalny, ale pod warunkiem poddania się regularnej kontroli radiologicznej i wykluczeniu w USG i w biopsji charakteru złośliwego zmiany. Proszę spokojnie doczekać spotkania z ginekologiem, który pokieruje Panią dalej, prawdopodobnie do chirurga.