Wynik biopsji tarczycy a złośliwość nowotworu

Witam, chciałabym zapytać o wynik biopsji tarczycy.Gr IV.Guz pęcherzykowy. Obraz cytologiczny przemawia za rozpoznaniem guza pęcherzykowego.TSH 1,850 <0,27-4,2> KALCYTONINA 2,1 usg-tarczyca niejednorodna o wymiarach PP 47X15,6X15,7 mm PL 48X15,1X16,4 mm w cieśni 3 ogniska normoechogoniczne śr lite 5 i 5,4 i lite z niewielką przestrzenią płynową 20,6x12.Lekarz dodatkowo stwierdził że guz jest ruchomy- czy to jest opis jednoznaczny ze złośliwością nowotworową? jakie są satystyki i rokowania?

Witam,

Z uwagi na Pani młody wiek sugerowałbym usunięcie zmiany.Wynik cytologiczny w przypadku zmian pęcherzykowych nie różnicuje raka od gruczolaka, jakkolwiek ryzyko raka nie jest duże.
Należy zaznaczyć, że przy rozpoznaniu guzka pęcherzykowego (w tym guzka oksyfilnego) tak jak napisałem wyżej w badaniu cytologicznym nie ma możliwości dalszego przedoperacyjnego różnicowania guza łagodnego i złośliwego. Dlatego w celu ostatecznego rozstrzygnięcia istniejącego ewentualnego podejrzenia nowotworu złośliwego konieczne jest leczenie operacyjne w każdym przypadku guzka oksyfilnego i w części guzków pęcherzykowych i tu jest dylemat - operować, czy obserwować?. Jeśli bardzo obawia się Pani operacji, to zalecałbym częste kontrole usg, czy zmiana nie ulega progresji W guzkach pęcherzykowych, które mają charakter guzków autonomicznych w scyntygrafii, oraz w niewielkich guzkach pęcherzykowych (