Wynik biopsji tarczycy i wole guzkowe

Proszę zinterpretować wynik biopsji tarczycy:masy koloidowe rozproszone i w płatach komórkinabłonka tarczycy.Obraz cytologiczny może odpowiadać wolu guzkowemu tarczycy.Zmiana łagodna. Czy ten wynik jest niepokojący?Nadaje się to do operacji?
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Wole guzkowe charakteryzują zmiany ogniskowe w tarczycy bez zaburzeń jej czynności (eutyreoza). Wielkość tarczycy może być prawidłowa, a kryterium jest obecność zmian ogniskowych. Rozwój guzków w tarczycy jest konsekwencją działania różnych czynników, które prowadzą wcześniej do powstania wola miąższowego nietoksycznego. Wczesne rozpoznanie wola miąższowego nietoksycznego i wprowadzenie leczenia może zapobiec rozwojowi zmian ogniskowych. Wybór metody leczniczej zależy od bardzo wielu elementów. Należy pamiętać, że naturalnym procesem w większości przypadków jest przejście z formy wola guzkowego nietoksycznego w postać toksyczną. Dwie podstawowe drogi postępowania to obserwacja i leczenie operacyjne. W niektórych sytuacjach podejmowane jest leczenie lewotyroksyną, terapia radiojodem.