Wynik cystoskopii 67-latki

Witam, proszę o wyjaśnienie: Cystoskopia 300ml-sluzówka pęcherzyka moczowego niezmieniona, atroficzna, odpowiednia do wieku z widocznymi niezbyt nasilonymi grubo włókienkowym beleczkowaniem i z miernie nasilonymi cechami zalegania tj. niewielki obrzęk śluzówki i niewielkie pole kożuszka w okolicy ujścia wew. cewki i w trójkącie. Ujścia moczodołów drożne i aktywne. Cewka bez zmian, atroficzna , odpowiednia do wieku. Mam 67 lat i biorę Acard. Aktualnie w moczu zauważyłam krew. Z góry dziękuję

Dzień dobry,

Podkreślam, że nie znam stanu Pacjentki nie można sugerować się wyrywkowym jednym badaniem. Nie widziałem i nie zbadałem Pacjentki Nie przeprowadziłem wywiadu. Nie znam towarzyszących dolegliwości.

krwiomocz może być objawem guza pęcherza moczowego. Należy przede wszystkim wykluczyć tą chorobę. W tym celu można wykonać USG przed cystoskopią. Można także wykonać cytologię osadu moczu.

Cystoskopia jest dużo dokładniejszym badaniem, jednak jest obarczona pewnym ryzykiem, ponieważ jest to badanie inwazyjne.

.
Wynik badania może wskazywać na infekcję- zapalenie pęcherza moczowego - nalot - pole kożuszka w trojkącie pęcherza. ( brak informacji o badaniach labolatoryjnych)
Zapalenie pęcherza może objawiać się krwiomoczem.Przyjmowany ACARD może też dawać krwiomocz.
Biały kożuszek może być objawem leukoplaki. Jednak chora zgłaszałaby inne objawy w pierwszej kolejności.

Nie przejmowałbym się obecnym stanem. Zaleciłbym antybiotyk i kontrolę.

Do pełnej diagnozy potrzeba zbadać Pacjenta i przeprowadzić wywiad. Bez tego obecna wiadomość nie może być użyta jako porada lekarska.