Wynik cytologii 26-letniej kobiety do analizy

Dzień dobry. Mam 26 lat - EWA. Wynik mojego badania cyt. GRUPA III, A. Rozmaz nadaje się do ocen, B. Stwierdzono obecność nieprawidłowych komórek nabłonkowych, C. Nieprawidłowe komórki nabłonka płaskiego - o nieokreślonym znaczeniu (ASC-US). To wynik ze stycznia tego roku. Jestem troche zaniepokojona, bo mój lekarz powiedział, że nie trzeba z tym nic robić. Nie rodziłam, Kiedyś miałam HPV. A w zaleceniach - badanie powtórzyć po 6(sześciu) miesiącach. Proszę o radę, trochę się martwię, EWA

Aleksander Ropielewski

Nie ma powodu do zmartwień. Należy powtórzyć cytologię, zgodnie z zaleceniami lekarza. ASCUS jest wynikiem niejednoznacnzym i nie można na jego podstawie nic stwierdzić, dlatego zaleca sie powtórzenia badania po upływie kilku miesięcy.