Wynik cytologii 40-latki do analizy

Proszę o pomoc w interpretacji wyniku cytologi i dalszym postępowaniu.Mam 40 lat,4 cytologie wynik asc us leczenie przeciw zapalne,kolposkopia 1,5 roku temu bez widocznej patologi.Test na obecność wirusa hpv pozytywny hpv 58.Dzisiaj odebrałam kolejny wynik cytologi LSIL(w tym HPV / CIN1) bardzo się boję,jakie jest postępowanie w takim przypadku?Dziękuję.

W Pani przypadku, tj. 4x ASCUS, teraz LSIL, oraz HPV wysokiego ryzyka, zalecanym postepowaniem diagnostycznym jest kolposkopia i w tym samym czasie biopsja szyjki macicy i lyzeczkowanie kanalu szyjki macicy. Procedura taka jest wykonywana najczesciej w warunkach szpitalnych, hispitalizacja 1dniowa, w znieczuleniu, a celem jest wykluczenie lub zdiagnozowanie dysplazji szyjki macicy. Tylko biopsja i nastepowe badanie histologiczne da konktenty wynik, diagnoze. Pewna opcja, rzadziej wykonywana jest diagnostyczno-lecznicza konizacja (wyciecie stozka szyjki macicy) ale moze byc to za duza, niepotrzebna procedura.