Wynik D-dimer a zakrzepica kończyn dolnych

Jeśli wynik D dimer wynosi 441,52 ng /ml norma jest 500,00. To nie jest możliwe żebym miała Zakrzepice kończyn dolnych. Bo jak narazie nie mam żadnych objawów choroby. A co do USG kończyn dolnych trzeba się zarejestrować do lekarza a u nas to jest kiepsko bo tylko 10 bloczków kończyny smaruje heparyna w żelu.

Witam,
D-dimery w granicach normy z dużym prawdopodobieństwem wykluczają zakrzepicę. Nie można jednak rozpoznać zakrzepicy na podstawie wyłącznie podwyższonego stężenia D-dimeru we krwi.
Do rozpoznania żylnej choroby zakrzepowo zatorowej potrzebne są badania dodatkowe, jak ultrasonograficzny test uciskowy czy tomografia komputerowa klatki piersiowej w przypadku podejrzenia zatorowości płucnej.
D-dimery stanowią tylko badanie przesiewowe, rozstrzygające konieczność wykonywania tych badań dodatkowych.

Niewielki wzrost stężenia D-dimeru występuje w ostrych zespołach wieńcowych jak zawał serca, we wszelkich reakcjach zapalnych toczących się w organizmie oraz w niektórych nowotworach.

Interpretację wyniku jego oznaczenia należy odnosić indywidualnie, biorąc pod uwagę także objawy kliniczne, mogące sugerować zakrzepicę.

Pozdrawiam!