Wynik EEG u dziecka a podejrzenie padaczki

czy może to swiadczyc o padaczce?dziecko ma napady typu GRAND MAL.eeg:rytm alfa zdezorganizowany wymieszany z czynnością wolną.Rz zaznaczona.W zapisie rejestruje się pojedyńcze i w grupach fale theta z przewagą w odprowadzeniach lewostronnych.Fs nasila zmiany-zwiększa się ilość fal wolnych i ich napadowość.Po HV notuje się jednorazowe napadowe wyładowanie fal wolnych obejmujące wszystkie odprowadzenia.Zapis z miernego stopnia zmianami występującymi napadowo.w RM 2 ogniska demienilizacyjne

EEG atologiczne, ze zmianami napadowymi
MRI głowy: 2 ogniska demielinizacyjne, ? , może w wyniku przebytego uszkodzenia, niedokrwienia....
pewnie Dziecko przyjmuje leki przeciwpadaczkowe
NEUROLOG dziecięcy powinien prowadzić dalsze leczenie

Podstawą do ustalenia rozpoznania jest przede wszystkim klasyfikacja typu padaczki ( częściowa dawniej ogniskowa lub uogólniona ) lub zepołu padaczkowego .Jest ich u dzieci bardzo dużo i ich znajomość zgodnie z miedzynarodowymi kryteriami ILE umożliwia klasyfikacją tym samym również ocenę rokowania oraz skuteczny wybór zastosowanego leczenia przeciwpadaczkowego .

Kliniczny obraz napadów jest niezmiernie ważny i stanowi w łączności z rodzajem zmian w zpisie eeg ( charakterystyczny dla danego zespołu czy rodzaju padaczki ) podstwę do klasyfikacji i rozpoznania choroby .

Niezmiernie ważny w przypadku padaczki u dzieci jest wywiad obejmujący całość rozwoju dziecka z uwzglednieniem m.innymi obcążeń genetycznychw rodzinie,obecności objawów z innych narządów( możliowść występowania padaczki u dzieci w ch.metabolicznych i zwyrodnieniowych , obecnośc odchyleń w stanie neurologicznym

Badanie NMR głowy jest badaniem niezbędnym zwłaszcza w obecności napadów częściowych( tzw.ogniskowych),jego interpretacja w opisanej wyżej sytuacji musi byc bardzo .ostrozna ponieważ drobne zmiany ( nie wiemy jakiego charakteru- brak opisu w czasie T1,T2) nie mogą stanowić bezpośredniej przyczyny napadów . Uzasadniaja staranne przeanalizowanie sytuacji zdrowotnej dziecka. Czasami ich obecność nie ma znaczenia klinicznego.Konieczna opieka specjalisty neurologa dzieciecego ,który podejmie decyzję o dalszym postępowaniu i oczywiscie w tej sytuacji rozpoznaniu i leczeniu napadów padaczkowych u dziecka

Pamiętajmy też ,że nie zawsze jest to choroba całego życia i z powodzeniem możemy ją leczyć.

Warto omówić też z specjalistą postępowanie w sytuacji wystąpienia napadu,aczkolwiek wyglada dramatycznie bezpośrednio nie zagraża życiu

Wszelkiej pomyślności

AW