Wynik EKG po zabiegu wstawienia bajpasów

Jestem po operacji wstawienia 3 bypassów. W wypisie ze szpitala jest opis EKG: Lewogram, rytm zatokowy, miarowy 104/min, patologiczny załamek Q w odprowadzeniu II, III, aVF. Brak progresji R od V1-V4. Poza tym zapis w granicach normy. Przed operacją i bezpośrednio po zawale (miesiąc przed operacją), zapis EKG był prawidłowy. Jaka jest przyczyna patologii, czy zmiany te mają charakter trwały, jak wpłyną na moje funkcjonowanie po całkowitym wyleczeniu mostka (od operacji minęło 2 tygodnie)? Mam 64 lata, przed operacją byłem w doskonałej kondycji i dyspozycji fizycznej, rower, spacery itd.

Witam!

Niestety nie napisał Pan dokładnie o tym, kiedy wystąpił zawał a kiedy wykonano operację, ale postaram się wytłumaczyć wszystko w taki sposób, który mógł być najbardziej prawdopodobny.
Patologiczny załamek Q w odprowadzeniach II, III, i aVF sugeruje przebyty zawał pełnościenny ściany dolnej przed kilku tygodniami. Zmiany w EKG podczas zawału mięśnia sercowego podlegają tzw. ewolucji (rozwinięciu), w związku z tym patologiczny załamek Q pojawia się co najmniej po kilku dniach lub tygodniu od wystąpienia zawału. Zmiany progresji R również występują po kilku dniach Jeśli EKG było robione tuż po zawale to zmian załamka Q mogło nie być, ale mogły być widoczne inne zmiany (zależy to od rodzaju zawału). Jeśli operacja była przeprowadzona w ciągu krótkiego czasu od zawału to w EKG przedoperacyjnym również mogło nie być zmian załamka Q. Natomiast jeśli następne EKG zostało wykonane po dłuższym czasie od zawału to możliwe jest pojawienie się patologicznego załamka Q. Zmiana załamka Q jest trwała, tak samo brak progresji załamka R od V1 do V4. Natomiast nie można tutaj rozpatrywać wpływu samych tych zmian na Pana jakość życia po zawale i operacji. Ważna jest wydolność serca oraz obecne ukrwienie mięśnia sercowego. Aby dokładnie je ocenić za jakiś czas może być wykonana próba wysiłkowa.
Wiadomo, że możliwości kondycyjne będą mniejsze, ale po zakończeniu gojenia możliwe, a nawet wskazane jest utrzymywanie regularnej aktywności fizycznej, oraz oczywiście zdrowej diety i stylu życia.

Pozdrawiam serdecznie!