Wynik gastroskopii 39-latki

gastroskopia : przełyk błona śluzowa na całej długości znacznie przekrwiona. Wpust obrzęknięty przekrwiony. Jeziorko z treścią śluzową. Błona śluzowa miejscami zaczerwieniona, w antrum pstra. Test erazowy ujemy. GERD? Zapalenie bł. śluzowej żołądka. Co to znaczy?

Aleksander Ropielewski

Oznacza to niecharakterystyczny objaw świadczący o zapaleniu przełyku, jednak bez wskazania przyczyny. Obraz badania sugeruje refluks-żołądkowo przełykowy i zapalenie błony śluzowej żołądka. Oznacza to konieczność leczenia farmakologicznego lub chirurgicznego w zależności od objawów. Takie objawy występują w sytuacji gdy kwaśna treść żołądkowa dostaje się do przełyku i uszkadza jego śluzówkę, oraz w przypadku nadmiaru kwasu solnego w żołądku.

Z wyrazami Szacunku
lek. Aleksander Ropielewski