Wynik gastroskopii i stan zapalny w żołądku

Proszę o przetłumaczenie gastroskopii. Przełyk wpust prawidłowy. Linia Z regularna w poziomie górnej granicy fałdów żołądkowych. W inwersji dno żołądka prawidłowe, błona śluzowa wpustu luźno opina edoskop. Ściany żołądka podatne na rozdmuchiwanie o prawidłowej perystaltyce. Jeziorko śluzowe skąpe. Błona śluzowa dna o prześwitującej siatce naczyń, w proksymalnym i środkowym trzonie o wzmożonym poletkowaniu, w zakresie dystalnego trzonu i części przedodźwiernikowej zaczerwieniona, matowa, pstra o fałdach prawidłowej grubości i przebiegu, z licznymi do 5mm płasko wypukłymi ogniskami odbarwień. Odźwiernik symetryczny drożny. Opuszka dwunastnicy prawidłowa. Część zstępująca dwunastnicy prawidłowa.Uwidoczniono prawidłowa brodawkę Vatera. Proszę też napisać co to oznacza - z licznymi płaskowypukłymi ogniskami odbarwień czy to jest metaplazja czy dysplazja.

Opis gastroskopii świadczy o niewielkim stanie zapalnym w zakresie końcowego odcinka trzonu żołądka oraz w jego części przedodźwiernikowej. Ogniska odbarwień mogą świadczyć albo o niewielkim niedokrwieniu tych okolic błony śluzowej żołądka albo też jak Pan sugeruje o zmianach w zakresie samej śluzówki żołądka (jej metaplazji czy też dysplazji). Niestety na podstawie samego opisu makroskopowego nie stwierdzi się dokładnie czym są te ogniska odbarwień. W takim wypadku dopiero badania mikroskopowe (histopatologiczne) dadzą dokładną odpowiedź. Gdyby został pobrany materiał do badania histopatologicznego w czasie gastroskopii to rozpoznanie wtedy byłoby ewidentne.