Wynik graniczny - typ ziarnisty w związku z poronieniami

W związku z poronieniami (2 razy) miałam wykonane badania na p/c przeciwjądrowe ANA 1 - wyszedł wynik graniczny 1:100 typ ziarnisty . Po 3 tygodniach badanie ANA 2 wyszło ujemne. Dlaczego raz wychodzi dodatnie a raz ujemne? Czy wykonać jeszcze jakieś badania?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Ana 1 i Ana 2 to zupełnie inny typ przeciwciał. W sytuacji powtarzających się poronień warto wykonać badania w kierunku obecności przeciwciał kardiolipinowych i antyfosfolipidowych.