Wynik histopatologiczne po zabiegu laparoskopii torbieli endometrialnej

Witam, proszę serdecznie o odpowiedź. Jestem po zabiegu laparoskopii torbieli endometrialnej jajnika (05.02.2015). Odebrałam wynik histpat: torbiel czekoladowa, endometrioza zewnętrzna. Martwi mnie wyniki poprzedzający zabieg CA 125: 85,24 U/ml, a HE4: 55,6 pmo/l. Czy mam zgłosić się do onkologa czy powtórzyć markery? Boję się że dzieje się coś niepokojącego bo HE4 jest bardzo blisko normy, która wynosi 60,5 pmol/l.

Magdalena StusiĹska

CA 125 jest markerem bardzo niespecyficznym, który może być podwyższony również w wielu innych chorobach miednicy mniejszej (np. endometriozie) nie tylko w raku jajnika. Jeśli badanie USG nie budzi niepokoju lekarza nie ma powodu do wizyty u onkologa.