Wynik HP po cholecystektomii

Witam jestem po cholecystektomi laparoskopowej na wypisie ze szpitla mam zalecenie wykonanie po 10 dniach wynik HP. Co to jest za wynik i czy moge isc do lekarza rodzinnego po skierowanie na to badanie?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, opis jest nie do końca precyzyjny. Albo chodzi o odebranie wyniku badania na obecność Helicobacter pylori, albo wykonanie badania samodzielnie dostępnym w aptece zestawem. W razie wątpliwości kontakt z lekarzem rodzinnym jest zalecany.

Witam. Nie ma potrzeby wykonywać żadnych badań. Wycięty woreczek rutynowo zostaje badany histopatologicznie (HP) by wykluczyć zlokalizowane w nim inne niż stan zapalny schorzenia. Badanie trwa zwykle około 2 tygodni i będzie gotowe - wynik trzeba będzie odebrać .