Wynik kolonoskopii a podejrzenie choroby Leśniowskiego-Crohna

Witam wynik mojej kolonoskopii "strzępki ziarniny oraz drobne wycinki błony śluzowej j.cienkiego z ogniskowo nasilonym naciekiem zapalnym. Nie stwierdzono obecności ziarniaków. Obraz nie pozwala na pewne potwierdzenie choroby Crohna, budzi jednak takie podejrzenie. Lekarz twierdzi że to jednak CROHN proszę mi pomóc jakie badania dodatkowe mogą potwierdzić lub wykluczyć tą chorobę, czy lepiej zażywać ASAMAX 500 czy SALOFALK 500 (czy może to to samo). I czego nie powinnam jeść. Z góry dziękuję

Wynik badania histopatologicznego może być interpretowany tylko w całości, razem z wynikiem endoskopii oraz badaniem pacjenta. Czasem pewne rozpoznanie choroby Crohna może być trudne. Można wykonać badania przeciwciał ASCAs i pANCA aby pomóc w tym rozpoznaniu. Jednak takie róznicowanie przekracza możliwości odpowiedzi na stronie internetowej. Powinna Pani zasięgnąć porady doświadczonego gastroenterologa. Więcej informacji na stronie www.melitamedical.pl

Prof. dr hab. JarosĹaw Leszczyszyn

Szanowna Pani - inne badania nie potwierdzą ropoznania.
Asamax i Salofalk - to jest to samo. Oba leki bezpiecznie na równi.
Pozdrawiam serdecznie, dr n.med. Wojciech Kawiorski, specjalista chirurg, Kraków (kontakt: http//chirurgiakrakow.com.pl, lub w.kawiorski@wp.pl )