Wynik kolonoskopii i Andenocarcinoma

Witam. Mama odebrała wynik kolonoskopii: Andenocarcinoma GI. Rak rozwija się w obrębie gruczolaka cewkowego z cechami dysplazji dużego stopnia. Nie można ocenic doszczętności wycięcia zmiany- materiał we fragmentach. Co to oznacz? Czy trzeba Będzie przeprowadzac oprację wycięcia jelita?Jakie są rokowania?
ponad rok temu

Lek. Magdalena Pikul

Witam!
Rak najprawdopodobniej obecny jest tylko w polipie (wg oceny histopatologicznej) i jego usunięcie w całości oznacza bardzo dobre rokowanie (wyleczenie). W tym przypadku nie ma pewności czy zmiana została usunięta w calości więc prawdopodobnie będzie konieczne poszerzenie zabiegu (usunięcie małego odcinka jelita grubego) Proszę skonsultować się z chirurgiem - on poleci najlepsze leczenie.
Zmiana jest mało zaawansowana i rokowanie jest bardzo dobre.

Witam , w opisie jest zbyt mało informacji aby wypowiedzieć się jednoznacznie co do dalszego postępowania. Decyzję powinien podjąć chirurg onkolog zajmujący się leczeniem nowotworów jelita grubego oraz lekarz wykonujący kolonoskopię. Może to być ponowna resekcja poprzez kolonoskopię lub operacyjne wycięcie części jelita grubego.Rokowanie z uwagi na cechę G1 (niski stopień złośliwości) - DOBRE , pozdrawiam , zż