Wynik krzywej cukrowej a insulinooporność

Proszę o interpretację wyników krzywej cukrowej . Na czczo 3,79 Po obciążeniu 75g glukozy Po 1H 4,73 po 2 h 4,78. Badanie było robione w 26 tygodniu ciąży. Mój ginekolog twierdzi że wynik jest dobry a diabetolog że mam insulinooporność.... proszę o pomoc

Dzień dobry,

Stężenie glukozy we krwi na czczo miała Pani poniżej wartości prawidłowych (poniżej 70mg/dl lub poniżej 3,9 mmol/l), a więc była to łagodna hipoglikemia, która może świadczyć o insulinooporności/hiperinsulinemii. Aby obliczyć współczynnik HOMA_IR potrzebne byłoby jeszcze równoczasowe oznaczenie stężenia insuliny we krwi, ale o insulinooporności świadczą również pewne cechy obecne w badaniu klincznym, takie jak np. acantosis nigricans -czyli ciemniejsze zmiany na szyi - objaw brudnej szyi, otyłość itd.. Jeśli w chwili obecnej czuje się Pani dobrze i nie ma żadnych (poza ciążowymi) dolegliwości, to nie się czym martwić. Proszę sprawdzać rano mocz paskami Ket-Diastix, jeśli wyjdzie w moczu aceton, wówczas powinna się Pani skontaktować z diabetologiem, który wyda Pani odpowiednie zalecenia dietetyczne. Warto również zakupić glukometr i w sytuacjach ( o ile będą się zdarzały), kiedy słabiej się Pani czuje zmierzyć sobie cukier.
Wszystkiego dobrego!

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz