Wynik krzywej cukrowej u 43-letniej kobiety

Witam Mam 43 lata jestem kobieta, wykonałam tzw krzywą cukrową wyniki na czczo 89 mg/dl po godzinie wynik wzrósł do wartości 198 mg/dl natomiast po 2 H wynosiła 137 mg/dl. martwi mnie wysoki cukier po godzinie po wypiciu glukozy wyaje sie za wysoki . Jakie powinnam podjąc kroki, czy i kiedy nalezy powtórzyc badanie? Prosze o zinterpretowanie wyników i porade. Agnieszka

Lek. Tomasz Budlewski

A z jakiego powodu był wykonywany test obciążenie glukozą? Jeżeli wynik na czczo kiedyś wyniósł powyżej 100 to wtedy rozpoznaje się nieprawidłową glikemię na czczo. Co do wyników po godzinie przy rozpoznawaniu zaburzeń gospodarki glukozowej w ogóle nie bierze się pod uwagę. W zależności od historii medycznej pacjenta będzie można zalecić powtórne wykonanie testu, proszę udać się do lekarza rodzinnego.

Renata GrzechociĹska

Nie ma powodów do niepokoju, Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zaleca ocenę glikemii jedynie na czczo i po 2 h. U Pani te wartości są prawidłowe.