Wynik markerów nowotworowych u 33-latki

otrzymałam wyniki markerów chciałabym wiedziec co te skróty oznaczają i czy wyniki są dobre. CA 125 wynik 35, CA 19-9 wynik 14,1 , CA 15-3 wynik 11,49

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. CA-125 (skrót od ang. Cancer Antigen 125) – białko antygenowe będące markerem nowotworowym min jajnika, macicy, jajowodu i sutka. CA 19-9 to antygen nowotworowy towarzyszący nowotworom przewodu pokarmowego. CA 15-3 jest to cząsteczka, która wchodzi w skład komórek gruczołu piersiowego i w pewnych ilościach jest z niego uwalniana do krwioobiegu. Antygen ten występuje prawidłowo również w zdrowym gruczole, jednak w przypadku raka piersi jest on wytwarzany i uwalniany w znacznie większych ilościach niż normalnie i z tego względu jest wykorzystywany zarówno w diagnostyce, jak i monitorowaniu leczenia raka piersi. Przedstawione wyniki są w normie.