Wynik monocytów w badaniu krwi a dalsza diagnostyka

Zawartość monocytów w %; W badni krwi stwierdzono 12,9% monocytów. wg. informacji norma to 2-10%. Pozostaęł wyniki w normie. Czy powinienem się martwić? Jakaś dalsze diagnostyka? jednoześnie stwierdzona, że przciwciała anty HCV są powtarzalnie reaktywne. Pytania j.w. Czy to jest powód do niepokoju? Jakichś gwałtownych działań? Ponownego sprawdzenia? Będe zobowiązany za odpowiedź. Pozdrawaim Stanisław Szpera

witam,
Do monocytozy może dojść podczas przewlekłego zapalenia. Choroby, które wywoluja monocytoze:

zakażenia bakteryjne i wirusowe (gruzlica, brucelloza, listerioza, podostre bakteryjne zapalenie wsierdzia, kiła, i inne infekcje wirusowe oraz wiele pierwotniakowych i zakazenia riketsiami,(np. kala azar, malaria, gorączka plamista Gór Skalistych).
zakażenia pierwotniakami
Nowotwory: choroba Hodgkina i niektóre białaczki, takie jak przewlekła białaczka mielomonocytowa (CMML) i monocytarna, ziarnica złośliwa
Choroby autoimmunologiczne i naczyń: toczeń rumieniowaty układowy, reumatoidalne zapalenie stawów i choroby zapalne jelit.
kolagenozy
colitis ulcerosa
choroby spichrzeniowe
po splenektomii
inne przyczyny: sarkoidoza i choroba magazynowania lipidów
przyczyny zwiazane z krwia i układem odpornościowym: przewlekła neutropenia i zaburzenia mieloproliferacyjne.

Powinien Pan skontaktowac się ze swoim lekarzem rodzinnym.