Wynik morfologii dziecka

Witam! Odebrałam wyniki córki i niepokoją mnie wyniki z krwi: limfocyty 50,8 i monocyty 9,7, reszta badań jest w normie. Proszę o wskazanie mi w czym jest problem u mojej córki i jak temu zaradzić.

KOBIETA, 5 LAT ponad rok temu

Lek. Magdalena Pikul

Witam! W Pani pytaniu brakuje mi wielu informacji, jak na przykład wiek córki, co jest bardzo istotne w interpretacji wyników morfologii, a poza tym podała Pani tylko wartości procentowe limfocytów i monocytów, a duże znaczenie mają wartości bezwzględne poza tymi procentowymi (ogólnie najlepiej byłoby gdyby przepisała Pani cały wynik morfologii). Natomiast to co mogę powiedzieć to to, że u dziecka do 6 roku życia występuje w morfologii przewaga limfocytów nad neutrofilami i jest to fizjologia (podane na wyniku normy mogły nie uwzględniać wieku dziecka). Jeśli córka jest starsza to przyczyną wzrostu limfocytów może być jakaś infekcja wirusowa, natomiast monocyty są podwyższone tylko nieznaczenie i nie nie wskazuje to na żadną chorobę. Tyle w zasadzie można powiedzieć nie znając pełnej morfologii krwi i danych dotyczących przebytych ostatnio chorób czy obecnych dolegliwości. Pozdrawiam serdecznie!